GAP TURU

Detaylar

1. Gün - DİYARBAKIR-ULU CAMİ-CAHİT SITKI TARANCI MÜZE EVİ-KÂHTA-ARSEMİA-CENDERE KÖPRÜSÜ- KARAKÜŞ TÜMÜLÜSÜ -NEMRUT’TA GÜNEŞ BATIŞI

Siz değerli konuklarımızı Diyarbakır havalında karşılıyoruz. 450 yıllık tarihi Hasan Paşa hanında birbirinden lezzetli tatların bulunduğu sabah kahvaltısını yaptıktan sonra turumuza başlıyoruz. Anadolu’nun ilk camisi ve İslam âleminin 5. Harem i şerifi olan Ulu Cami ile Diyarbakır’ın dört mevsime göre düzenlenmiş geleneksel evlerinden olan Cahit Sıtkı Tarantı Müze-Evini ziyaret ediyoruz. UNESCO dünya kültür mirası listesinde olan Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçelerini son güne bırakıp bizi bekleyen aracımıza binip Fırat Nehri üzerinden Adıyaman Kâhta ilçesine geçiyoruz. Burada ilkin Karakuş Tümülüs’ünü sonra Roma dönemine ait Cendere Köprüsü’nü ziyaret ediyor sonra da Komagene medeniyetine ait yazlık başkent olan Arsemia alanını geziyoruz. Daha sonra dünya UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Nemrut Milli parkın içindeki Komagene dönemine ait anıt mezarları ziyaret edip dünyada güneşin en güzel battığı yerlerden olan bu dağın tepesinden güneşin batışına tanıklık ediyoruz.

Konaklama Adıyaman merkezde Butik & 4 * & 5* otellerde

2. Gün - ATATÜRK BARAJI-HALFETİ-SAVAŞAN KÖYÜ-HALİL U RAHMAN GÖLÜ-RIZVANİYE CAMİ-ÇARŞILAR- ŞANLIURFA

Otelde alacağımız sabah kahvaltısından sonra dünyanın en büyük 6. Barajı olan Atatürk Barajına doğru yol alıyoruz. Atatürk barajı teras alanında fotoğraf çekimi için serbest zamandan sonra Urfa’nın önemli ilçelerinden biri olan ve baraj suları altında kalan, karagülü ile meşhur Halfeti içesine gidiyoruz. Fırat Nehri üzerinde tekne gezisi yapıp su altında kalan ve birçok film sahnesinin çekildiği Savaşan köyünü fotoğrafladıktan sonra Nehir kenarında öğle yemeğimizi alıp Urfa kent merkezine hareket ediyoruz. Şanlıurfa merkezde Halil u rahman gölü, Rızvaniye Camii, Ayn ı Zeliha Gölü, Hz İbrahman’ın doğduğu mağarayı görüp Gümrük Hanı’nın, Kazzaz Pazarı, Huseyniye Pazarı, Sipahi Pazarı’nın bulunduğu alanı görerek alışveriş için serbest zaman veriyoruz. Otelimize geçip biraz dinlendikten sonra güzel bir mekânda sıra gecesini deneyimlemek üzere hareket ediyoruz.

Konaklama Şanlıurfa merkezde Butik & 4 * & 5* otellerde

3. Gün - GÖBEKLİTEPE-DEYRULZAFARAN MANASTIRI-DARA ANTİK KENTİ-MARDİN ULU CAMİİ- ABBARALAR-ŞEHİDİYE CAMİİ-KASİMİYE MEDRESESİ

Sabah otelimizde yapacağımız sabah kahvaltısından sonra dünya da şu ana kadar bilinen en eski tapınak olan Göbekli Tepe’ye doğru hareket ediyoruz. Tarih ve arkeoloji biliminde yeni çığır açan günümüzden tam 12 bin yıl öncesine kadar giden Göbeklitepe arkeolojik alanı detaylıca geziyor rehberimizden önemli bilgiler aldıktan sonra gece seyranlık gündüz gerdanlık olan Mardin’e doğru hareket ediyoruz. Mardin de yöresel yemeklerden oluşan öğle yemeğini aldıktan sonra dünya Süryani Ortodokslarına 850 yıl boyunca merkezlik yapmış Deyrulzafaran Manastırına gidiyoruz. Buradan Mezopotamya‘nın efesi olarak bilinen Dara antik kentinin Nekropol, su sarnıçları görüyoruz. Vaktimizin kalan kısmında PTT binası, Şehidiye Cami, Ulu cami, Abbaralar, Kasimiye Medresesini ziyaret edip otelimize yerleşiyoruz.

Konaklama Mardin merkezde Butik & 4 * & 5* otellerde

4. Gün - MİDYAT-MOR GABRİEL MANASTIRI-HASANKEYF-DİYARBAKIR KALESİ VE HEVEL BAHÇELERİ DİCLE NEHRİ VE KÖPRÜSÜ-GAZİ KÖŞKÜ

Otelde alacağımız sabah kahvaltısından sonra Mardin gezimize Midyat ile devam ediyoruz. Midyat ilçesinde bulunan Mor Gabriel manastırını, Gelüşke Hanını ve devlet konuk evini geziyor. Telkâri çarşısında serbest zamandan sonra öğle yemeğini aldıktan sonra Dicle Nehri kenarında kurulmuş orta çağın en önemli merkezlerinden olan Hasankeyf’e gidiyoruz. Burada el Rızk Camii, küçük ve büyük saray gibi yerleri gördükten sonra Diyarbakır’a hareket ediyoruz. Dicle nehri üzerinde kurulmuş en eski köprülerden olan On Gözlü Köprüyü geziyor sonra da Gazi Köşkünden Hevsel Bahçelerini izlemek üzere bu alana çıkıyoruz. Ardından UNESCO dünya kültür mirası listesinde yer alan Diyarbakır Kalesini ziyaret edip rehberden gerekli bilgileri aldıktan sonra alışveriş için serbest zaman veriyoruz.

Dahil Olanlar/Dahil Olmayanlar

 • Butik & 4 veya 5 yıldızlı Otellerde 3 gece konaklama
 • 4 Sabah Kahvaltısı (ilk gün Hasanpaşa hanı kahvaltı dahil)
 • 4 akşam yemeği (sıra gecesi dahil)
 • Öğle yemekleri
 • 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Lüks Araçlar ile Ulaşım
 • Profesyonel Turist Rehberliği
 • Müze-Ören Yeri ve Milli Park Giriş Ücretleri
 • Halfeti Tekne Turu
 • Nemrut dağı ara transfer için Transitler
 • Kişisel Harcamalar,
 • Yemeklerde alınan ektra içeçekler

İlginizi Çekebilir

İncelemeler

Henüz yorum yok
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • Konum
 • İmkanlar
 • Hizmetler
 • Fiyat
 • Konaklama

Rezervasyon

GAP TURU

Login

Adres

Akasya AVM Kule A No:32/217 Acıbadem/İstanbul 34660 TÜRKİYE

Telefon

+90 216 411 89 89

E-Posta